Az Európai Unió Tanácsának emberi fogyasztásra szánt víz minőségéről szóló, 98/93/EK irányelve kötelező erejű minőségi szabványként került elfogadásra az Európai Unió Tagállamai számára. A vízminőség kérdése napi szinten aktuális kérdés,
Az Európai Unió Tanácsának emberi fogyasztásra szánt víz minőségéről szóló, 98/93/EK irányelve kötelező erejű minőségi szabványként került elfogadásra az Európai Unió Tagállamai számára. A vízminőség kérdése napi szinten aktuális kérdés, amely nemcsak az ivóvizet érinti, hanem a személyes higiéniához, háztartásban használt vizet (ételkészítésre, főzéshez, mindenekelőtt az élelmiszerekkel összefüggő tisztításra használt víz) is. A már érvényben lévő előírások (pl. Németországban a VDI 6023, DVGW W551, Csehországban pedig a Tt. 2004. évi 252. sz. rendelete) többek között már a maximálisan megengedett Legionella-baktériumkoncentrációt is meghatározzák. A Legionella baktériumok összefüggését a tüdőbetegségek előfordulásával először az amerikai légiósok philadelphiai kongresszusán hozták összefüggésbe, 1976-ban. Később több mint 39-féle Legionella baktériumfajt különböztettek meg, miközben a Legionella pnemophila az ember fertőzéseinek körülbelül 90%-áért felelős.
A Legionella két ismert típusú betegséget okoz:
- légionárius betegség – lappangási ideje 2-10 nap, megfelelő antibiotikumos kezelés hiánya esetén súlyos szövődményekhez, akár halálhoz is vezethet;
- Pontiac-lázat – lappangási ideje 1-2 nap, orvosilag kezelhető.
A Legionella baktérium által okozott megbetegedések tünetei – más bakteriális tödőbetegségekével (pl. pneumonitis) ellentétben –, laboratórium tesztek nélkül pedig nem diagnosztizálhatóak. A közönséges bakteriális tüdőgyulladás kezelésére használt számos antibiotikum csak korlátozottan hat, vagy egyál talán semmilyen hatással nincs a Legionella baktériumokra. A Legionella baktérium által okozott megbetegedések száma éves szinten az USA-ban kb. 10.000-20.000 esetre tehető, míg Németországban pedig kb. 6-10.000 esetet regisztrálnak. Valójában a megbetegedések száma magasabbra tehető, de a mikrobiológiai tesztek hiányának következtében csak korlátozottan kerülnek diagnosztizálásra. Mindenki lehet fertőzött, de nagyobb kockázattal bírnak az immunhiányos állapotú emberek, a műtét utáni betegek, vagy a krónikus betegségekben szenvedők. A kockázatot növeli továbbá az alkoholfogzasztás, a dohányzás. De igen gyakori az időskorú (65 év felett) emberek és a gyerekekesetén. A Legionella baktérium a vízvezetékekben él, főként a vezetékek perifériáján fordul elő, más mikroorganizmusokkal és üledékekkel együtt, amelyek kedveznek a szaporodásának (optimális feltétele a 25-42°C közötti hőmérséklet). A megfertőződés lehetséges a vízpára belélegzésével pl. zuhanyzás során, de a kockázati csoportoknál a Legionellával fertőzött víz ivása is közrejátszhat. Az emberről emberre történő fertőzés kizárt. A Legionella baktériumok egyedi tulajdonságainak okánál fogva a gyakorlatban lehetetlen kiküszöbölni a jelenlétüket a víz-, de különösen a melegvíz-vezetékekben. A szakemberek minden erőfeszítése arra irányul, hogy a Legionella baktériumok mikrobiológia koncentrációját elfogadható szinten tartsák (DVGW W551).
Számos fertőtlenítési eljárás létezik
- klórozott
- termikus fertőtlenítés ultra-szűrés
- ultraviola sugárzás
- ionizáció rézzel és ezüsttel
A helyi mintavételi helyek hatékony kezelése mikroszűréssel lehetséges. A teljes elosztórendszer esetében univerzális módszernek tűnik a klórozás és a termikus fertőtlenítés. A Legionella baktériumok viszonylagos érzéketlensége miatt a klórt és klór-dioxidot tartalmazó fertőtlenítő vegyi készítmények megengedett koncentrációira ezt a legegyszerűbb fertőtlenítést nem lehet elvégezni. (hatékony koncentráció 10 mg/l-től, a megengedett koncentráció az ivóvíz vonatkozásában 0,3, ill. 0,4 mg/l ).
Jóval hatékonyabb mód a hőmérséklet teljes emelése a vízvezetékekben. 55°C-ra történő emeléskor a Legionella baktériumok koncentrációja 1 óra alatt harmadára csökken, 60°C feletti hőmérsékleten pedig a baktériumok azonnal elpusztulnak. A tapasztalat azt mutatja, hogy a gyakorlatban létező elosztóhálózatok nem tarthatók fenn tartósan, teljes mértékben ezen a hőmérsékleten, különösen az olyan esetekben, ahol fontos figyelembe venni a forrázásvédelmet, pl. az idősek otthonában, pszichiátriai klinikákon és a büntető- oktató létesítményekben. Ez a probléma azonban a kórházakat, szállodákat, sportlétesítményeket, szabadidős és rehabilitációs központokat is érinti. A megoldást a termikus fertőtlenítés jelenti, amely a vízvezetékekben található víz szakaszos 70°C fölé történő átmelegítésének folyamatában rejlik, illetve a vezetékek átöblítésében, nyitott kimeneti szerelvényekkel (zuhanyok, vízvezeték-csapok), min. 3 percen keresztül.